a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2018 خانه وکلای جردن.
تمامی حقوق محفوظ است.

09121852966

مشاوره 24 ساعته

02188566998

مشاوره رایگان

اینستاگرام

جستجو
فهرست

چک 

امروز با پیشرفت جوامع و توسعه بازار معمولاً پرداخت های مبالغ بالا بوسیله ی چک انجام می شود . یکی از بزرگ‌ ترین مشکلات گریبانگیر افراد در استفاده از چک برگشت خوردن این اسناد می‌باشد که چه برای صاحب کسب و چه برای اشخاص مختلفی که در مواقع خاص زندگی خود، از این نوع  اسناد استفاده یا دریافت می‌کنند موجب مشکلاتی مانند وصول چک، در موعد مقررخواهد کرد.

 

وصول

برای وصول قانونی چک، سه روش وجود دارد که هر یک از آنها بسته به شرایط و پارامتر های موجود در چک صادر شده، قابل استفاده می باشند.

  • دادخواست حقوقی
  • اداره ی ثبت اسناد کشور
  • وصول از طریق دادگاه کیفری

 

وصول از طریق دادخواست حقوقی

اولین راه از طریق طرح دادخواست حقوقی است  که در تمامی چک ها ( ضمانتی، سرقتی، مفقود اعلام شده و یا چکی که از تاریخ برگشت خوردن آن بیش از یکسال گذشته باشد…) قابل استفاده است. در این روش با ارسال دادخواست با موضوع مورد نظر و تقاضای صدور قرار تأمین خواسته در زمان کوتاهی، آن بخش از مال بدهکار که برای وصول بدهی مورد نظر نیاز است بعنوان وثیقه توقیف می شود تا در پایان دادرسی مربوطه و قطعی شدن رأی دادگاه بدهی مورد نظر از محل آن پرداخت شود.

 

چک - وصول چک

 

 

وصول چک از طریق اداره ی ثبت اسناد کشور

روش دیگری در وصول چک وجود دارد، وصول از طریق اداره ی ثبت اسناد کشور می‌باشد این روش قابل استفاده برای چک های با کمتر از مدت زمان یکسال از زمان دریافت گواهی عدم پرداخت بوده و چک های ضمانتی و امانتی از این طریق قابل وصول نیستند.

در طی این روش اداره ثبت اسنادکشور، چک را بعنوان سند احراز کننده بدهی صادر کننده به دارنده ی چک به اجرا میگذارد ‌بدون اینکه نیاز به ورود به ماهیّت دعوا شود.

 

وصول چک از راه های مختلف

وصول از طریق دادگاه کیفری

روش قانونی آخر، پیگیری از طریق دادگاه کیفری از طریق طرح شکایت علیه صادر کننده چک بلامحل می‌باشد.

این طریق برای چک هایی کهکمتر از یکسال زمان از صدور گواهی عدم پرداخت آنها می گذرد کاربرد داشته که در نهایت نظر به روند طی شده در دادگاه های کیفری می تواند علاوه بر حکم به پرداخت مبلغ، مجازات های کیفری مانند جریمه نقدی وحبس را در پی داشته باشد.

 

قبول وکالت در امور حقوقی
مسائل حقوقی خود ر با مشاوران ما در میان گذاشته و مشاوره رایگان دریافت نمایید. همین حالا تماس بگیرید
یاداشت قبلی
یاداشت بعدی

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید