a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2018 خانه وکلای جردن.
تمامی حقوق محفوظ است.

09121852966

مشاوره 24 ساعته

02188566998

مشاوره رایگان

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

خسارات ناشی از جرم

خانه وکلای جردن > خسارات ناشی از جرم

خسارات ناشی از جرم

برخی جرایم، علاوه بر برهم زدن نظم عمومی جامعه به طور مستقیم خساراتی بر اشخاص وارد می نمایند. در مواجه با چنین شرایطی شخص زیان دیده از جرم علاوه بر اینکه می تواند به عنوان شاکی در مرجع قضائی طرح دعوا نماید، حق دارد برای جبران خسارت و صدماتی که به واسطه وقوع جرم به وی وارد شده است(مانند عدم النفع)، از مقام قضائی جبران خسارت درخواست نماید.

اگر ضرر و زیان نشی از جرم مادی باشد شاکی میتواند برای مطالبه ی آن دادخواستی تنظیم و تقدیم دادگاه نماید.

 

خسارت ناشی از جرم:

خسارت ناشی از جرم یعنی هنگامی که جرمی واقع می شود و مجنی علیه (شخصی که جرمی علیه وی شکل گرفته است) متحمل خساراتی می شود.

 

خسارات ناشی از جرم

 

خسارات ناشی از جرم کدامند؟

  • زیان‌های مادی (خسارت به جان و مال)
  • معنوی (ضرر به حیثیت و آبرو)
  • عدم‌النفع 

 

خسارت عدم النفع چه زمانی متصور است؟

این خسارت زمانی متصور است که مجنی علیه متواند از طریق مشروع درآمدی به دست آورد، اما وقوع جرم از جانب مجرم باعث می شود تا وی در آمد یا نفع مزبور را از دست بدهد و از این رو متحمل خساراتی شود.

 

مطالبه عدم‌النفع

معمولا در محاکم علیرغم اینکه رای به جبران خسارات مادی و معنوی صادر می گردد برای نوع سوم خسارات( عدم النفع) رایی صادر نمیگردد، ریرا اعتقاد بر این دارند که عدم نفع خسارتی قابل مطالبه نیست.

 

منافع ممکن‌‌الحصول

تنها آن دسته از خسارات را می توان مطالبه کرد  که بی ‌واسطه و به طور مستقیم از جرم ناشی شده باشند.  تنها عدم‌النفعی که حصول آن ممکن باشد، قابلیت مطالبه را دارد و عدم‌النفع غیرقابل حصول قابل مطالبه نخواهد بود. اما تشخیص این دو بسیار دشوار است.

به این منافع که امکان تحصیل آنها وجود داشته و به دلیل عمل دیگری از بین رفته است، منافع ممکن‌الحصول گفته می‌شود.

 

خسارات ناشی از جرم

 

نحوه ی مطالبه خسارت

براس مطالبه ی خسارت ناشی از جرم بایستی دادخواست ارائه داد و پس از صدور کیفر خواست، پرونده از دادسرا به دادگاه صالح انتقال خواهد یافت.

دادگاه علاوه بر تکلیف رسیدگی به اتهام مطروحه وظیفه دارد در صورت درخواست مجنی‌علیه مبنی بر جبران خسارات وارده به آن تقاضا نیز رسیدگی کند. درخواست زیان‌دیده در خصوص جبران خسارات باید در قالب ارایه دادخواست صورت بگیرد؛ به این معنا که مجنی‌علیه باید با ارابه دادخواستی به دادگاه رسیدگی‌کننده به جرم، جبران خسارات ناشی از جرم را مطالبه کند.

 

آیا مطرح کننده ی دعوا باید شرایط خاصی داشته باشد؟

برای اینکه متضرر از جرم بتواند دعوای ضرر و زیان خود را در مقابل دادگاه اقامه کند، باید علاوه بر دارا بودن اهلیت، در طرح دعوا نیز ذی‌نفع باشد.

 

چنانچه بعداز مطالعه ی این یادداشت حقوقی سوالی در این زمینه داشتید با خانه ی وکلای جردن تماس بگیرید و از مشاوره ی رایگان وکلای این موسسه بهره مند گردید.

یاداشت قبلی
یاداشت بعدی

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید