a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2018 خانه وکلای جردن.
تمامی حقوق محفوظ است.

09121852966

مشاوره 24 ساعته

02188566998

مشاوره رایگان

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

درخواست صدور حکم رشد

خانه وکلای جردن > درخواست صدور حکم رشد

درخواست صدور حکم رشد

درخواست صدور حکم رشد (گواهی رشد و تعیین سن) ، از دسته امور حسبی است که بایستی در دادگاه خانواده مطرح گردد. در واقع از آنجایی که هر شخص به حکم قانون می تواند از حقوق و مزایایی بهره مند گردد و بعضی از این حقوق به شخصیت طرف و قابل استیعفاء توسط وی می باشد.

از جمله حقوقی که متصور است حقوق مالی افراد است و به اسباب مختلفی به شخص منتقل می شود و میتواتد از آن بهره مند گردد. اما برای اعمال این حق بایستی شخص دارای شرایطی باشد که یکی از آن شرط سن می باشد.

 

با رسیدن شخص به سن بلوغ وجود رشد و عقل وی محرز می گردد و هیچ نیازی به تقدیم دادخواست نمی باشد تا اهلیت و رشد وی احراز شود.

اما هنگامی که صغیری به سن بلوغ رسیده است برای تصرف خود در امور مالی خود بایستی رشد خود را اثبات نماید ولی در امور  غیر مالی نیازی به اثبات رشد نمی باشد و به صرف رسیدن به سن بلوغ،  وجود اهیلت او برای امور غیر مالی محرز می شود. در اینصورت شخص برای تصرف در امور مالی خود نیاز به اثبات رشد خویش داردو بایستی به دادگاه خانواده مراجعه نماید، درخواست صدور حکم رشد نماید و ادعای مزبور بعد از انجام تحقیقات محلی و جلب نظر کارشناس تخصصی، در صورت اثبات منجر به صدور حکم خواهد شد.

دادگاه صالح برای رسیدگی دادگاه محل اقامت مدعی خواهد بود.

 

درخواست صدور حکم رشد

 

مدارک مورد نیاز برای ارائه به مراجع ذی صلاح جهت درخواست صدور حکم رشد:

  • شناسنامه و کارت ملی
  • مدارک مثبت ادعای درخواست صدور حکم رشد( استشهادیه)
  • فرم درخواست صدور حکم رشد

 

احراز رشد و تعیین سن توسط سازمان پزشکی قانونی:

یکی از خدماتی که سازمان پزشکی قانونی کشور در بخش کارشناسی انجام می دهد تعیین سن و صدور گواهی رشد است. این خدمت نیز مانند سایر خدمات با نامه ی صادره از مرجع قضایی توسط این سازمان ارائه می شود. برای انجام این کار بایستی متقاضی بایستی با در دست داشتن نامه ی قضایی به یکی از مراجع پزشکی قانونی مراجعه نمایند. البته در خصوص تعیین سن به استعلام مراجع ذیربط قضایی نیز پاسخ داده می شود.

 

تعیین سن:

معمولاً در مواقعی به تعیین سن نیاز است که اشخاص در خصوص سن تقویمی و شناسنامه ایی خود دچار مشکل هستند و ادعایشان بر این است که سنشان کمتر یا بیشتر از سن تقویمی یا شناسنامه ایی آنها است یا حتی برخی از مراجعین فاقد مدارک هویتی اند، مانند اتباع بیگانه و افرادبی سرپرست که شناسناممه یا مدارک هویتی ندارند.

 

درخواست صدور حکم رشد

 

متقاضیان تعیین سن از نظر دلایل مراجعه در چند گروه قابل بررسی هستند:

گروه اول کودکانی هستند که فاقد مدارک هویتی هستند، مانند بچه هایی که بی سرپرست هستند و کودکانی که به فرزند خواندگی خانواده ها درآمده اند اما به هر نحو فاقد شناسنامه هستند.

گروه دوم اتباع افغان هستند که برای گرفتند کارت اقامت فرزندان خود را برای تعیین سن به این سازمان می برند، و سن این افراد از طریق معاینه دندان ها و رادیوگرافی استخوان ها تعیین می شود با خطای بسیار اندکی تعیین می شود.

 

تعیین سن و تشخیص رشادت و معیار های بررسی آن:

در مورد تشخیص رشادت و اعلام نظریه کارشناسی در این زمینه، فرد از نظر رشد عقلی و جسمی معاینه و در نهایت بر اساس شرایط لازمی که بایستی احراز گردد حکم رشد توسط محاکم قضایی صادر می گردد.

و برای تشخیص سن تقریبی فرد بر اساس معاینه ی ظواهر و در صورت لزوم معاینه ی دندان پزشکی و رادیو لوژی وهمچنین بررسی شواهد و مدارک، برآورد خواهد شد و مراتب به مراجع ارسال خواهد گردید.

یاداشت قبلی
یاداشت بعدی

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید