a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2018 خانه وکلای جردن.
تمامی حقوق محفوظ است.

09121852966

مشاوره 24 ساعته

02188566998

مشاوره رایگان

اینستاگرام

جستجو
فهرست

ارث

یکی از موضوعاتی که شاید تمام ما حداقل یک مرتبه با آن روبرو شده ایم بحث مرگ عزیزانمان و در ادامه ی آن بحث تقسیم ترکه است. این موضوع یکی از موضوعاتی است که سوالات فروانی درمورد آن وجود دارد. خانه ی وکلای جردن سعی دارد در این یادداشت حقوقی شما سروران را با مفاهیم ارث، موجبات ارث و تحقق ارث آشنا نماید. چنانچه در این زمینه نیازمند گرفتن مشاوره ایی دقیق هستید مشکل خورد با حقوقدانان خانه ی وکلای جردن در میان بگذارید. همین حالا تماس بگیرید تا مشاوره رایگان دریافت نمایید.

 

موجبات ارث

 

موجبات ارث

نسب: اتصال و انتهای دو نفر به یکدیگر و یا منتهی شدن دونفر به شخصی ثالث چه زن و چه مرد باشد.

مثلا پدر و فرزندان اش اعم از پسر و دختر (اتصال دو نفر به هم) و خواهران و برادرانی که به یک پدر منتهی می شوند (در اینجا پدر ثالث مشترک است)

 

سبب: خود شامل چند نوع است:

۱- زوجیت: زوج و زوجه از هم ارث میبرند به شرط زنده بودن  به هنگام مرگ ان دیگری. که خود این شرط با داشتن یا نداشتن فرزند به نسبت تغییر خواهد کرد.

۲- ولاء عتق

۳- ولاء ضمان جریره

۴- ولاء امامت

 

فرق اصلی میان ارث بری توسط سبب و نسب در این است که در سبب اگر قبل از فوت مورث، منسوب سببی فوت نماید، سهم الارث اش پس از وفات مورث محوظ نیست که به اولاد اش و یا اقربای او پرداخت گردد.

 

چه زمانی ارث تحقق پیدا میکند

 

شرایط تحقق ارث

در دو حالت ارث محقق می شود:

– تحقق به موت حقیقی (تاریخ فوت مشخص و معلوم باشد جدا از اینکه دلیل آن چه بوده است)

– تحقق با موت فرضی (تاریخ فوت و یا اصلاً وفات مجهول باشد مثل فردی که غیبت طولانی کند و اثری از وی نباشد)

 

تا آن هنگام که شخصی زنده است تصرف کامل بر اموال خویش دارد و بعد وفات ملک وی به ورثه منتقل می گردد.شخص نسبت به ثلث مال خود در هنگام حیات برای بعد از وفات خویش تصرف دارد.مشروط بر آنکه تصرف مشروع باشد و چنانچه به بیش از آن نفوذ کند باید به تصویب ورثه برسد

 

توجه کنید که مالکیت ورثه نسبت به ما ترکه متوفی مستقر نمی شود تا زمانیکه تمام دیون و حقوق متعلق به ترکه اداء گردد.

در یادداشت های حقوقی بعدی خانه ی وکلای جردن به جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت. همین حالا با خانه ی وکلای جردن تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمائید.

یاداشت قبلی
یاداشت بعدی

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید