a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2018 خانه وکلای جردن.
تمامی حقوق محفوظ است.

09121852966

مشاوره 24 ساعته

02188566998

مشاوره رایگان

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

دعوای اثبات مالکیت

خانه وکلای جردن > دعوای اثبات مالکیت

دعوای اثبات مالکیت

مالکیت رابطه ایی است میان شخص مالک و مال (مملوک) که به وی این اجازه را می دهد که از آن مال به هر صورت که مایل باشد، استفاده کند و همین رابطه باعث میشود تا دیگران را از تصرف در آن منع نماید. گاهی پیش می آید که دو یا چند نفر بطور همزمان خود را مالک یک مال می دانند و نهایتاً منجر به بالا گرفتن دعوا میان آنها می شود و نیاز به اثبات مالکیت است.

 

این روز ها اختلاف در مالکیت موضع بسیار شایعی در میان پرونده هایی است که در مراجع رسیدگی در حال رسیدگی هستند.

 

باید به این موضوع توجه داشت که مالک شخصی است که سند بنام ایشان در دفتر ثبت اسناد و املاک به ثبت رسیده است. همچنین شخصی که با رعایت مقررات ملک به ایشان منتقل شده است مالک شناخته خواهد شد. اما کم نیست تعداد مواردیکه بین دارندگان سند عادی و دارندگان سند رسمی در مالکیت اختلاف پیش آمده است، در چنین مواردی است که دعوای اثبات مالکیت پیش می آید.

 

دعوای اثبات مالکیت

 

اثبات مالکیت دعوایی است که در بین قضات در مورد آن اختلاف نظر هایی وجود دارد. اما اغلب قضات در مورد پذیرش چنین دعوایی در مورد املاک ثبت نشده اتفاق نظر دارند که مالک شخصی است که سند مالکیت بنام وی به ثبت رسیده است.

 

شرایط اثبات دعوای مالکیت:

این نوع از دعوی از شایع ترین دعاوی در باب املاک است که معمولاً افراد برای اثبات حق خود در رابطه با مالکیت نسبت به طرح آن اقدام می نمایند. اما برای اقدام در مورد این موضوع احراز شرایطی لازم است:

  • قرارداد کتبی یا شفاهی
  • اثبات اعتبار قرارداد
  • تحلیل مبانی دعوای اثبات مالکیت

 

مفهوم سند معارض چیست؟

اگر دو سند مالکیت، بطور جزئی یا کلی از نظر اصل ملکی که موضوع آن سند هاست یا از حیث حدود ملک یا حقوق ارتفاقی با هم در تعارض باشند مفهوم سند معارض شکل خواهد گرفت و سند مالکیتی که ثبت آن نسبت به دیگری موخر است سند مالکیت معارض شناخته خواهد شد.

 

اثبات مالکیت - سند معارض - اشتباه ثبتی

 

اشتباه ثبتی چیست؟

بطور کلی اشتباه ثبتی به اشتباهی گفته می شود که ماموران ثبت در هر یک از مراحل ثبت املاک  مثل آکهی های نوبتی ، آگهی های تحدیدی، تحدید حدود، شماره گذاری املاک و سایر عملیات ثبتی ار حیث رعایت مقررات مربوط مرتکب می شوند و این یعنی مقررات و تشریفات قانونی ثبت املاک را دقیقاً رعایت نمی کنند گرچه برخی از آنها موثر نیستند.

یاداشت قبلی
یاداشت بعدی

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید