a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2018 خانه وکلای جردن.
تمامی حقوق محفوظ است.

09121852966

مشاوره 24 ساعته

02188566998

مشاوره رایگان

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

اجرت المثل

خانه وکلای جردن > اجرت المثل

اجرت المثل

عبارت اجرت المثل ازترکیب دو واژه ی اجرت و واژه ی مثل بوجود می آید و به لحاظ معنایی نیز به این معنی است که اجرت یک عمل در مقایسه با نمونه های مشابه دیگر به چه میزان است؟ مانند اجرت المثل زوجیت و اجرت المثل اموال.

در عمل زمانی حرف از اجرت المثل  است که قرارداد یا توافقی میان طرفین وجود نداشته باشد زیرا اگر قرار داد یا توافق نامه ایی موجود باشد حرف از اجرت المسمی خواهد بود.

 

اجرت المثل

 

مثلا اگر برای انجام کاری در ازای دریافت مبلغی توافق شده باشد مبلغ مورد توافق (اجرت المسمی) پرداخت خواهد شد در غیر اینصورتاگر به هر دلیلی توافقی وجود نداشته باشد، به این نکته توجه می کنیم که در ازای عملی مشابه معمولاً چه میزان پرداخت می گردد. حتی اگر به هر دلیلی قرار داد موجود باطل شده باشد دادگاه بر مبنای عرف مبلغ را تعیین خواهد نمود و معمولاً مبلغ اجرت المثل به مراتب از اجرت المسمی کمتر است.

 

در چه  مواقعی حرف از اجرت المثل به میان می آید؟

این عبارت در جایگاه های مختلفی کاربرد دارد اما دو نمونه شایع تر و کاربردی تر آن اجرت المثل ایام زوجیت و اجرت المثل اموال است.

 

اجرت المثل ایام زوجیت

 

اجرت المثل ایام زوجیت ( در نکاح مطرح است)

یکی از انواع حقوق مالی که برای زنان در عقد نکاح مطرح است، اجرت المثل است. حقوق مالی در واقع حقوقی هستند که در ازای پرداخت مبلغی قابل جبران هستند. در ازدواج ( نکاح) معمولاً اموری هست که بانوان به دوش می گیرند مثل پختن غذا، شستن و غیره.

به لحاظ قانونی زنان می توانند در قبال انجام این امور هرچند ساده، مطالبه ی پول نمایند. به این مبلغ اجرت المثل می گویند و زنان در قبال انجام این امور استحقاق دریافت آن را دارند. اما در مقابل اگر بتوان ثابت کرد که آنان این امور را با رضایت و به صورت تبرّعی انجام داده اند و انتظار دریافت اجرت نداشته اند اجرت المثل برای آنان متصور نخواهد بود. معمولاً در محاکم کشورمان نیز در مواجه با چنین پرونده هایی با استناد به عرف جامعه که حاکی از آن اس که زنان معمولاً بصورت تبرّعی این تمور را انجام میدهند حکم به عدم استحقاق صادر می نمایند.

به هر جهت برای درخواست این این حق باید دادخواست مطالبه ی اجرت المثل برای مدتی معین به مرجع صالح تقدیم شود.

 

 

اجرت المثل اموال

 

اجرت المثل اموال

اجرت المثل اموال در واقع مبلغی است که در قبال استفاده از اموال قابل مطالبه است و اینگونه تعیین می شود که مبلغی به عنوان ارزش واقعی آن مال بطور تخمینی مشخص می شود. اگاهی در مورد اینکه مالک آن کیست مدّ نظر نیست.

بطور مثال شما خوردوی شخصی فردی را ۵ روز استفاده می کنید بدون در نظر گرفتن اینکه آگاه هستید از ان دیگری است یا خیر. چنانچه مالک مال که در این مثال مالک خودرو است درخواست اجرت المثل نماید، بایستی مبلغی پول برای این استفاده ۵ روزه به مالک بدهید.

در تمامی موارد اجرت المثل هنگامی قابل مطالبه است که قراردادی بین طرفین نباشد و یا بوده و باطل شده باشد. چون اگر مبلغی مورد توافق باشد دیگر نمیتوان درخواست آن را کرد و مبلغ مورد توافق در قرارداد هر په باشد پرداخت خواهد شد.

یاداشت قبلی
یاداشت بعدی

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید